Hypoplastický písek

Hypoplastický model pro hrubozrnné zeminy zohledňuje následující vlastnosti zemin:

Detailní popis tohoto modelu a jeho kalibrace jsou popsány v tomto dokumentu. Níže je uveden stručný popis jeho materiálových parametrů.

Parametry modelu

Stejně jako u modelu pro jíly, ve formulaci hypoplastického modelu pro hrubozrnné zeminy se rozlišují materiálové parametry, které jsou konstantní pro jakýkoliv stav (ulehlost) zeminy, a stavové proměnné, které se v průběhu zatěžování vyvíjí. V tomto smyslu se modely kritického stavu fundamentálně liší od tradičních modelů typu Mohr-Coulomb, které používají různé hodnoty materiálových parametrů pro stejnou zeminu s různou mírou ulehlosti. Hypoplastický model pro hrubozrnné zeminy zavádí osm materiálových parametrů:

a jednu stavovou proměnnou - číslo pórovitosti \(e\).

Parametr \(\varphi_{c}\)

Parametr \(\varphi_{c}\) je kritický úhel vnitřního tření. V případě hrubozrnných zemin jeho hodnota odpovídá hodnotě sypného úhlu. Pokud má zemina vyšší podíl jemnozrnných částic může být určení hodnoty sypného úhlu nepřesné či neproveditelné. V tom případě je vhodné určit kritický úhel vnitřního tření z triaxiální smykové zkoušky (odvodněné či neodvodněné) provedené na normálně konsolidovaném vzorku.

Parametry \(h_s\), \(n\), \(e_{c0}\), \(e_{d0}\) a \(e_{i0}\)

Hlavní součástí hypoplastického modelu pro hrubozrnné zeminy jsou křivky limitních hodnot čísla pórovitosti. Model používá tři tyto křivky: \(e_{i}\)-křivka udává teoretické maximální číslo pórovitosti, \(e_{c}\)-křivka udává číslo pórovitosti při kritickém stavu a \(e_{d}\)-křivka udává minimální číslo pórovitosti. Matematický předpis těchto křivek je popsán rovnicí (Bauer, 1996) \begin{equation} \frac{e_i}{e_{i0}}=\frac{e_c}{e_{c0}}=\frac{e_d}{e_{d0}} = \exp \left[ - \left( \frac{-\operatorname{tr}{\boldsymbol{\sigma}}}{h_s} \right)^{n} \right] \end{equation} Průběhy křivek jsou zobrazeny na Obrázku 1. Z tohoto obrázku je patrné, jak hodnoty \(e_{c0}\), \(e_{d0}\) a \(e_{i0}\) definují pozici limitních křivek. Parametr $h_s$ určuje sklon těchto křivek a parametr $n$ udává jejich zakřivení.

edecei.png
Obrázek 1: Limitní křivky čísla pórovitosti hypoplastického modelu pro hrubozrnné zeminy (Bauer, 1996)

Parametr $e_{c0}$ lze určit na základě edometrické zkoušky na kyprém vzorku zeminy. Hodnota $e_{i0}$ se typicky určí z empirického vztahu $e_{i0}=1.2 e_{c0}$. Hodnota $e_{d0}$ může být určena buď na základě cyklického smykového testu při konstantním středním napětí a nebo pomocí empirického odhadu $e_{i0}=0.5 e_{d0}$. Konečně parametry $h_s$ a $n$ lze určit na základě tvaru průběhu edometrické zkoušky na kyprém vzorku.

Parametr \(\alpha\)

Parametr \(\alpha\) určuje závislost vrcholového úhlu vnitřního tření na relativním čísle pórovitosti. Jeho hodnota může být určena pomocí simulace odvodněné triaxiální smykové zkoušky provedené na zemině s vyšším relativním číslem pórovitosti nežli je kritická hodnota (normálně konsolidovaná zemina). S rostoucí hodnotou $\alpha$ se zvyšuje hodnota vrcholového úhlu vnitřního tření, což ilustruje Obrázek 2.

alpha.png
Obrázek 2: Vliv parametru \(\alpha\) na vypočtený průběh napěťo-deformační křivky pro odvodněnou triaxiální smykovou zkoušku

Parametr \(\beta\)

Parametr \(\beta\) ovlivňuje jak objemovou (pouze v překonsolidovaném stavu) tak smykovou tuhost. Jeho kalibrace se provádí na základě přiblížení simulované napěťo-deformační křivky odvodněné triaxiální smykové zkoušky na ulehlém vzorku ke změřeným hodnotám. S rostoucí hodnotou parametru $\beta$ se zvyšuje smyková tuhost, jak je patrné z Obrázku 3.

beta.png
Obrázek 3: Vliv parametru \(\beta\) na vypočtenou napěťo-deformační křivku odvodněné triaxiální smykové zkoušky